​ Sa castigi e un merit, sa pierzi e o virtute!

Miercuri 31 mai 2017, ora 11.00
Stadion ,,Emil Alexandrescu’’ Iaşi, teren sintetic
Vreme excelenta, 23 de grade Celsius

C.S. NAVOBI IAŞI – A.S.A. TARGU MURES 4-0 (3-0)-meci intrerupt, conform regulamentului, in min.53 din cauza accidentarii a patru jucatoare din Tg. Mures

Au marcat : Nicoleta Deca (min.10), Ana Maria Vasile (min.16-penalty), Teodora Plăcintă (min.34), Loredana Nica (min52-penalty)

​ Sa castigi e un merit, sa pierzi e o virtute!​

​Da, sa castigi e un merit pe care nu ti-l poate lua nimeni, iar sa stii sa pierzi e o virtute, e ca o mandrie ca ai dus lupta pana la capat, ca ti-ai respectat adversarul, care intr-o zi poate sa fie mai bun ca tine! Sa te recunosti invins nu e o rusine, nu-ti afecteaza nicidecum orgoliul sau nu-ti ia nimeni din meritele pe care le ai. Din pacate, nu toti stiu sa piarda, iar acest lucru s-a vazut si astazi pe sinteticul din Copou. Navobi a intalnit o formatie pe care incepuse in ultimul timp sa o ajunga din urma la capitolul valoare, sa o invinga chiar, anul trecut intr-un meci de poveste incheiat cu 3-2 gratie hattrick-ului Loredanei Nica. ASA Targu Mures, caci despre ea este vorba, a deplasat la Iasi doar 11 jucatoare, o echipa venita credem, cu scopul de a merge ,,la doua capete’’, daca le iese jocul si inving in Copou, victoria avea sa fie una meritorie, cu o formatie care, nu-i asa, a invins fara sa faca nici macar o schimbare. Daca scorul insa, avea sa evolueze dezavantajos pentru ele, atunci se aplica planul ,,B’’, mai putin onest, e drept, dar cum scopul uneori scuza mijloacele, atunci asta e, ce, nu s-au vazut practici similare si la ,,case mai mari’’?

Dar sa revenim la fotbal, un fotbal pe care staff-ul Navobi Iasi il promoveaza in sensul pozitiv, cu acuratete si fairplay. Iesencele au inceput meciul foarte bine asezate in teren de tehnicianul Adrian Ambrosie, un pionier al fotbalului feminin din zona Moldovei, cu pase bine orchestrate la mijlocul terenului de Elena Raduc, Ani Vasile sau Loredana Nica, punand in valoare forma buna a Teodorei Placinta sau tenacitatea unei jucatoare constant bune, Nadia Colesnicenco. Stapanind cu fermitate mijlocul terenului, cu o posesie superioara si cu o aparare inedita, cu Nicoleta Deca fundas dreapta, cu o pereche de fundasi centrali de granit, am numit aici pe Iulia Mera si pe Maria Spinu si cu un fundas stanga la fel de constant in jocuri- Monica Bentoiu (cea care poate juca pe orice post), conduse din centru de capitanul Nina Anca, un model de atitudine de invingatoare, jucatoarele de la Navobi si-au vazut destul de repede rasplata muncii si pe tabela de marcaj, in minutul 10, la un sut centrare de la aproximativ 30 de metri lateral dreapta expediat de Nico Deca, mingea poposind in plasa talentatului portar muresean, Orsolya Rus, la coltul lung. Au urmat cateva contraatacuri ale formatiei oaspete, prin Madalina Boros, Roca Alice sau Lucia Meleaca, dar ramase fara rezultat, portarul iesean Abalasei fiind un exemplu de stabilitate si furnizor de incredere pentru intreaga sa echipa. Scorul s-a majorat in minutul 16, la un hent in careul ASA-ului, lovitura de pedeapsa bine executata de Ani Vasile urcand rezultatul la 2-0. Urmeaza cateva tentative ale oaspetelor de a marca, dar Maria Spinu este de fiecare data prima la duelurile aeriene, imitata perfect si de Iulia Mera sau Nina Anca. Minutul 34 face ca fotbalul sa-si arate inca o data fata cea frumoasa, minut in care fetele din dealul Copoului traseaza pase ca pe planseta de desen tehnic si marcheaza la capatul unei minunatii de faze care le are in prim-plan pe Loredana Nica-recuperare de la adversar, Ani Vasile- pasa in diagonala si Teo Placinta- sut puternic la coltul scurt: 3-0! Vazand ca gazdele sunt de neoprit, intra in actiune planul ,,B’’ si prima jucatoare de la Targu Mures ,,sare’’ din barca echipei, accidentata, direct pe banca rezervelor.

La pauza se termina 3-0, timp in care deciziile se iau cu riscul de a afecta imaginea greu castigata a fotbalului feminin de Superliga! Nu liga a 2-a sau a 3-a, ci liga nationala a Romaniei! In minutul 52, ardelencele mai comit un hent in careu, Loredana Nica inscrie din penalti, duce scorul la 4-0, un scor greu de suportat de o formatie detinatoare a Cupei Romaniei si care, in anii din urma ,,executa’’ de fiecare data echipa ieseana. In minutul urmator, nu mai putin de 3 (trei!) jucatoare ale ASA-ului cad secerate…de vant, urland de o durere imaginara, o durere strigata parca din subsolul sportului rege, rapita de un fairplay fantomatic, imaginar, greu de perceput.

Cum regulamentul e limpede ca lumina zilei si prevede ca o echipa ramasa in 7 jucatoare nu mai poate continua partida, centralul Vlad Baban (Iasi), cel care a condus foarte bine meciul, impreuna cu Adrian Condurache (Pascani) si Melinte Ionut (Iasi) pune capat unui joc in care Navobi si-a aratat superioritatea pe teren dar si integritatea in afara acestuia.
Asadar, scorul partidei a fost consemnat la momentul intreruperii, 4-0, un rezultat exceptional inregistrat inca o data de fotbalistele de la Navobi, care urca in premiera pe locul al doilea in clasament, dar ramas undeva, in penumbra scurtei istorii ale fotbalului feminin modern, o istorie care isi ridica palaria in fata ASA-ului de pana anul acesta si ii intoarce, mahnita, spatele ASA-ului de astazi…

CS Navobi Iaşi: Mirela Abălaşei- Nicoleta Deca, Iulia Mera, Maria Spînu, Nina Anca (cap), Elena Răduc, Monica Benţoiu, Loredana Nica, Teodora Plăcintă, Nadia Colesnicenco, Ana Maria Vasile (Adina Rognean min 45)
Antrenor- prof. Adrian Ambrosie, antrenori secunzi prof. Cristian Amironesei, prof.Robert Ambrosie, antrenor portari prof. Sorin Comisu, director sportiv Cristian Ambrosie, preparator fizic Florin Trofin, medic Petre Crivoi

ASA Targu Mures: Rus- Balazs, Viga, adorjan, Hosu, Naznean, A. Boros, K. Barabasi, Meleaca, M. Boros, Roca